Skip to content

1114 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1603
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,195
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
51%
Improvement Value:$209,000
49%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+8.2%
2024$5,523+39.2%
2023$3,967+10.7%
2022$3,585+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920