Skip to content

1112 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$941,500
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block1603
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
28%
Improvement Value:$568,700
72%
Total Assessment$786,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,034+1.9%
2024$11,815+28.0%
2023$9,234-3.9%
2022$9,608-1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$941,500

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 9727, Page 8717Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 9315, Page 3443NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 9221, Page 2231NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920