Skip to content

1108 1/2 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1603
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
37%
Improvement Value:$312,800
63%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+5.5%
2024$6,835+28.1%
2023$5,335+12.0%
2022$4,763+17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920