Skip to content

1318 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1606
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,400
47%
Improvement Value:$204,100
53%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+6.9%
2024$5,286+32.0%
2023$4,004+11.1%
2022$3,604+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900