Skip to content

1340 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1910

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block1606
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,600
46%
Improvement Value:$255,800
54%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+9.4%
2024$5,323+20.4%
2023$4,422+3.8%
2022$4,260+21.8%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9173, Page 4850Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910