Skip to content

1324 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block1606
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,500
59%
Improvement Value:$156,000
41%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+20.1%
2024$4,584+35.3%
2023$3,388+10.1%
2022$3,076+11.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8796, Page 5345

Property Built

Built

Year Built: 1920