Skip to content

1348 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block1606
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,900
40%
Improvement Value:$336,100
60%
Total Assessment$561,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+4.7%
2024$8,084+23.8%
2023$6,530+10.1%
2022$5,930+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 8481, Page 6265

Property Built

Built

Year Built: 2004