Skip to content

1301 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 1987

Property Information

Block2105
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,300
74%
Improvement Value:$219,900
26%
Total Assessment$845,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+20.1%
2024$10,415+36.5%
2023$7,632+6.4%
2022$7,172+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920