Skip to content

1117 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1706
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
62%
Improvement Value:$212,700
38%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+13.1%
2024$7,258+28.7%
2023$5,639+6.6%
2022$5,292+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920