Skip to content

1137 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block1706
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
61%
Improvement Value:$222,500
39%
Total Assessment$570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+3.4%
2024$8,096+24.3%
2023$6,511+11.2%
2022$5,853+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9378, Page 4945Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9021, Page 318Recorded6/21/2013

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8395, Page 9837

Property Built

Built

Year Built: 1920