Skip to content

811 Central AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2007

Property Information

Block1801
Lot46
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SAL 1UGQ
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,300
59%
Improvement Value:$262,900
41%
Total Assessment$647,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+11.7%
2024$8,494+52.5%
2023$5,570+6.0%
2022$5,253+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920