Skip to content

1115 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block2304
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,200
48%
Improvement Value:$631,100
52%
Total Assessment$1,219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,665+16.2%
2024$14,336+29.1%
2023$11,104+6.5%
2022$10,427+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9123, Page 5029NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/22/2015

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9080, Page 822NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900