Skip to content

915 Fifth Avenue,Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block202
Lot15.02
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage775
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
30%
Improvement Value:$302,700
70%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,219+7.5%
2024$5,787+13.0%
2023$5,121+2.3%
2022$5,005+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft775DeedBook 9268, Page 2889Recorded1/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 8694, Page 9520

Property Built

Built

Year Built: 2006