Skip to content

908 Main Street, Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block2706
Lot14.02
QualifierC1201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage759
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,300
30%
Improvement Value:$245,600
70%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+11.1%
2024$4,580+10.2%
2023$4,155+2.3%
2022$4,060+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft759DeedBook 9207, Page 7961Recorded1/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 8903, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 2004