Skip to content

1001 Second Ave, Unit 210Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block304
Lot3.16
QualifierC0210
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
30%
Improvement Value:$313,000
70%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+10.5%
2024$5,819+29.2%
2023$4,505+7.0%
2022$4,210+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 9354, Page 6969Recorded6/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 8868, Page 8255

Property Built

Built

Year Built: 2010