Skip to content

508 Cookman Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 2005

Last Sale Price
$269,999
Last Sale Date
May 3, 2016

Property Information

Block3105
Lot9.03
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,600
30%
Improvement Value:$346,800
70%
Total Assessment$495,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+12.6%
2024$6,507+29.4%
2023$5,028+2.3%
2022$4,914-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$269,999

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9165, Page 5197Recorded5/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 8511, Page 6064

Property Built

Built

Year Built: 2005