Skip to content

1304 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$279,500
Last Sale Date
Nov 18, 2002

Property Information

Block2105
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
57%
Improvement Value:$426,700
43%
Total Assessment$987,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,605+13.7%
2024$12,849+22.6%
2023$10,479+6.5%
2022$9,837+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,500
DeedBook 8166, Page 2719

Property Built

Built

Year Built: 1930