Skip to content

1302 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block2105
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,300
46%
Improvement Value:$599,000
54%
Total Assessment$1,099,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,899+5.8%
2024$14,081+22.1%
2023$11,532+6.7%
2022$10,809+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$739,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9402, Page 1157Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9129, Page 9594Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5354, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1950