Skip to content

1200 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block2303
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,631
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$527,900
53%
Improvement Value:$460,100
47%
Total Assessment$988,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,526+28.6%
2024$10,516+23.5%
2023$8,516+6.4%
2022$8,004+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$899,900

From:

To:

Sq Ft2,377DeedBook 9672, Page 5312Recorded12/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940