Skip to content

1214 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block2303
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2SAL Q
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,600
60%
Improvement Value:$396,800
40%
Total Assessment$995,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,192+22.5%
2024$12,397+22.9%
2023$10,088+8.3%
2022$9,313+6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 9677, Page 365Recorded2/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930