Skip to content

1205 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$116,900
Last Sale Date
Nov 22, 2000

Property Information

Block2303
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
67%
Improvement Value:$280,000
33%
Total Assessment$840,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,235+14.8%
2024$10,655+34.9%
2023$7,897+6.3%
2022$7,431+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 5993, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1935