Skip to content

1211 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block2303
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,600
66%
Improvement Value:$235,100
34%
Total Assessment$701,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,217+21.4%
2024$8,413+24.0%
2023$6,783+6.7%
2022$6,358+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8486, Page 7344

Property Built

Built

Year Built: 1950