Skip to content

1213 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1928

Last Sale Price
$757,500
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block2303
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class15
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
70%
Improvement Value:$236,800
30%
Total Assessment$797,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587+29.7%
2024$8,161+25.1%
2023$6,522+6.0%
2022$6,150+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$757,500

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9684, Page 4415Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 9670, Page 9211NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1928