Skip to content

1308 Pine StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block2304
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,711
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,500
56%
Improvement Value:$310,900
44%
Total Assessment$709,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123-8.3%
2024$11,043+35.2%
2023$8,170+6.7%
2022$7,658+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,711DeedBook 9212, Page 3507Recorded2/7/2017

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 8599, Page 8274

Property Built

Built

Year Built: 1950