Skip to content

604 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block2403
Lot5.04
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,500
30%
Improvement Value:$610,100
70%
Total Assessment$871,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,419+12.6%
2024$10,145+25.4%
2023$8,093+2.3%
2022$7,910+14.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$899,900

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9712, Page 1567Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9544, Page 8950Recorded9/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$447,000
DeedBook 8481, Page 6876

Property Built

Built

Year Built: 2004