Skip to content

508 Cookman Ave, Unit 303Asbury Park, NJ 07712

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block3105
Lot9.08
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,500
30%
Improvement Value:$803,900
70%
Total Assessment$1,148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,980+12.6%
2024$15,084+29.4%
2023$11,657+5.3%
2022$11,066-4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 9471, Page 1269Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 9122, Page 1418Recorded7/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 8445, Page 3742

Property Built

Built

Year Built: 2005