Skip to content

910 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block2706
Lot14.08
QualifierC2101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
30%
Improvement Value:$328,000
70%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+7.4%
2024$8,317-27.4%
2023$11,461+10.3%
2022$10,387+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9690, Page 7075Recorded6/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 8704, Page 4529

Property Built

Built

Year Built: 2004