Skip to content

700 Mattison Ave,Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block2402
Lot4.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
30%
Improvement Value:$334,300
70%
Total Assessment$477,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,060+12.5%
2024$6,274+65.1%
2023$3,800+3.3%
2022$3,678-2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9539, Page 4053Recorded8/30/2021