Skip to content

603 Lake Avenue, Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 2015

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block2404
Lot10.201
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage1,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,900
30%
Improvement Value:$688,000
70%
Total Assessment$982,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,417+10.4%
2024$13,064+17.9%
2023$11,077+29.5%
2022$8,557+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

DeedBook 9533, Page 9064Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$545,900

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 9171, Page 6516Recorded6/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015