Skip to content

603 Lake Avenue, Unit 3aAsbury Park, NJ 07712

Built 2015

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block2404
Lot10.301
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage1,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,200
30%
Improvement Value:$698,200
70%
Total Assessment$997,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,619+10.4%
2024$13,237+18.2%
2023$11,202+29.5%
2022$8,651-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

DeedBook 9505, Page 683Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$559,900

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 9171, Page 1585Recorded6/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015