Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 4bAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block2509
Lot4.402
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,200
30%
Improvement Value:$628,000
70%
Total Assessment$897,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,265+12.6%
2024$11,784+13.0%
2023$10,428+2.3%
2022$10,190+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft1,580DeedBook 9774, Page 5895Recorded1/12/2026

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 9578, Page 9015Recorded2/15/2022

Property Sale

SaleMulti
$395,000
DeedBook 8784, Page 7999

Property Built

Built

Year Built: 2009