Skip to content

654 Cookman AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block2404
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionTHE ARCADE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage18,130
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,182,800
39%
Improvement Value:$1,867,200
61%
Total Assessment$3,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,251+2.3%
2024$47,153-0.7%
2023$47,482+4.0%
2022$45,675-4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924