Skip to content

608-612 Cookman AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1919
Commercial

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 19, 1999

Property Information

Block2404
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCOURT SQUARE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,164
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$749,700
24%
Improvement Value:$2,350,300
76%
Total Assessment$3,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,042+5.7%
2024$46,380-9.1%
2023$51,006+7.9%
2022$47,250-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5864, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1919