Skip to content

716 Cookman Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block2405
Lot3.02
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
30%
Improvement Value:$353,000
70%
Total Assessment$504,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745+5.9%
2024$7,313+57.5%
2023$4,642+2.3%
2022$4,536+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 8419, Page 6608

Property Built

Built

Year Built: 1920