Skip to content

218 Second Ave, Unit 103wAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block3901
Lot1.08
QualifierC0108
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
30%
Improvement Value:$353,700
70%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,687+7.5%
2024$7,153+29.4%
2023$5,528+3.3%
2022$5,350-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 9370, Page 6176Recorded9/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$226,800
DeedBook 8344, Page 4842

Property Built

Built

Year Built: 1920