Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 4eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 19, 2004

Property Information

Block3703
Lot3.28
QualifierC0405
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
30%
Improvement Value:$316,700
70%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,689+10.5%
2024$6,053+16.2%
2023$5,208+5.3%
2022$4,944+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 8368, Page 2790

Property Built

Built

Year Built: 1920