Skip to content

600 Cookman Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 24, 2005

Property Information

Block2404
Lot8.03
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
30%
Improvement Value:$349,200
70%
Total Assessment$498,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,307+10.5%
2024$6,611+20.5%
2023$5,484+5.3%
2022$5,207+9.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 8440, Page 4857

Property Built

Built

Year Built: 1920