Skip to content

508 Cookman Ave, Unit 204Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$273,189
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block3105
Lot9.05
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,200
30%
Improvement Value:$481,300
70%
Total Assessment$687,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,164+12.6%
2024$9,030+35.0%
2023$6,688+5.3%
2022$6,349-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,189

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9082, Page 4773NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 8462, Page 1057

Property Built

Built

Year Built: 1920