Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 1dAsbury Park, NJ 07712

Built 2008

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block2509
Lot4.104
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,200
30%
Improvement Value:$490,500
70%
Total Assessment$700,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,361+12.6%
2024$9,203+13.0%
2023$8,143+2.3%
2022$7,958+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 8787, Page 8065

Property Built

Built

Year Built: 2008