Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 402Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Apr 24, 2012

Property Information

Block3208
Lot3.16
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
30%
Improvement Value:$520,500
70%
Total Assessment$743,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,204+7.4%
2024$10,428+9.8%
2023$9,499+5.3%
2022$9,017+9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 8947, Page 4073Recorded5/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 2007