Skip to content

601 Mattison Ave,Unit PhdAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block2509
Lot4.504
QualifierC0504
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,800
30%
Improvement Value:$643,400
70%
Total Assessment$919,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118+12.6%
2024$10,765+13.0%
2023$9,526+923.4%
2022$931+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 9685, Page 4580Recorded4/23/2024

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 9224, Page 5975NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded4/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2009