Skip to content

1001 Second Ave, Unit 304Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block304
Lot3.28
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,300
30%
Improvement Value:$537,300
70%
Total Assessment$767,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,351+10.5%
2024$10,270+29.1%
2023$7,952+2.3%
2022$7,771+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 9628, Page 9837Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 9304, Page 1518Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 9125, Page 5396Recorded8/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 2010