Skip to content

608 Seventh AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block3007
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$710,100
75%
Improvement Value:$236,900
25%
Total Assessment$947,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,815+0.7%
2024$14,713+48.6%
2023$9,902-1.0%
2022$9,998+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 9650, Page 599Recorded6/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920