Skip to content

601 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1910

Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block2705
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,435
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$659,400
78%
Improvement Value:$186,200
22%
Total Assessment$845,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,026+4.3%
2024$13,444+18.8%
2023$11,319-1.0%
2022$11,430+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910