Skip to content

612 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 17, 1993

Property Information

Block2705
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,842
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,700
61%
Improvement Value:$364,300
39%
Total Assessment$930,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,162+50.6%
2024$10,068+23.6%
2023$8,145+8.2%
2022$7,525+7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930