Skip to content

610 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1919
Apartment

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block2705
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,505
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,700
56%
Improvement Value:$436,700
44%
Total Assessment$1,002,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,447+4.5%
2024$14,780+27.7%
2023$11,578+3.7%
2022$11,167-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 8174, Page 7936

Property Built

Built

Year Built: 1919