Skip to content

902 Bond StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1931

Last Sale Price
$367,900
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block2705
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,700
54%
Improvement Value:$313,900
46%
Total Assessment$685,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,995+12.8%
2024$8,860+29.6%
2023$6,837+7.0%
2022$6,391+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$367,900

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9262, Page 3650Recorded12/8/2017

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9134, Page 3978Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 8093, Page 7521

Property Built

Built

Year Built: 1931