Skip to content

908 Main Street, Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block2706
Lot14.06
QualifierC1302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,400
30%
Improvement Value:$252,900
70%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,496+10.5%
2024$4,972+16.2%
2023$4,277+2.3%
2022$4,180+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9221, Page 5685Recorded4/10/2017

Property Sale

Sale
$85,656

From:

To:

DeedBook 8959, Page 7072Recorded7/17/2012

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 8463, Page 5012

Property Built

Built

Year Built: 2004