Skip to content

908 Main Street, Unit 3cAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block2706
Lot14.07
QualifierC1303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage953
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
30%
Improvement Value:$272,400
70%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920+10.5%
2024$5,355+16.2%
2023$4,607+2.3%
2022$4,503+8.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft953DeedBook 9726, Page 4988Recorded2/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 2004