Skip to content

910 Main Street, Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block2706
Lot14.10
QualifierC2202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,300
30%
Improvement Value:$269,000
70%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+10.5%
2024$5,290+16.3%
2023$4,550+2.3%
2022$4,448+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,042DeedBook 9709, Page 593Recorded10/17/2024

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 9440, Page 215Recorded9/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$245,900
DeedBook 8462, Page 6416

Property Built

Built

Year Built: 2004